پزشکی و سلامت
يكشنبه 15 آذر 1394 علت مرگ و میر مادران و نوزادان
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: بیشتر مرگ و میر مادران و نوزادان در جهان در زمان تولد اتفاق می‌افتد که قابل پیشگیری است.
در بررسی جدید این سازمان آمده است اکثریت موارد مرگ و میر میان مادران و نوزادان جهان هنگام تولد و به طور معمول در 24 ساعت نخست به دنیا آمدن کودک رخ می‌دهد و می‌توان از وقوع بیشتر این مرگ و میرها جلوگیری کرد.


کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به مشکلات اصلی پیش روی مادران و نوزادان و همچنین علل مرگ و میر آنان پرداختند که از آن جمله می‌توان به خونریزی پس از زایمان، عفونت، پری – اکلامپسیا و خفگی هنگام تولد اشاره کرد.


طبق بررسی این سازمان هر سال بیش از 130 میلیون تولد اتفاق می‌افتد که حدود 303 هزار مورد به مرگ مادر، دو میلیون و 600 هزار مرده‌زایی و مرگ دو میلیون و 700 هزار نوزاد در 28 روز نخست تولد منجر می‌شود.


«ماری پائول کیئنی»، معاون مدیرکل نظام سلامت و نوآوری سازمان جهانی بهداشت گفت: بسیاری از زنان و کودکان بر اثر عوامل قابل پیشگیری جان خود را از دست می‌دهند که به کیفیت نامناسب خدمات درمانی ارتباط دارد.


به گزارش خبرگزاری شینهوا، به گفته کارشناسان، چهار مرحله‌ای که باید برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان به دقت مورد توجه قرار داد، شامل موارد زیر می‌شود:
- زمانی که مادر در بیمارستان پذیرش می‌شود
- پیش از آنکه وارد اتاق عمل شود
- یک ساعت پس از زایمان
- و پیش از ترخیص مادر و نوزاد از بیمارستان
در حقیقت این چهار زمان به پزشک اجازه می‌دهد تا وضعیت مادر و کودک را تحت کنترل قرار دهد.
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 207222
تعداد بازديد کنندگان سايت: 22482708 تعداد بازديد زيرپورتال: 262078 اين زيرپورتال امروز: 143 سایت در امروز: 1344 اين صفحه امروز: 25